Nega mastne in aknaste kože
1) Težave z mastno kožo in aknami se začnejo v puberteti, vendar se lahko nadaljujejo tudi v odraslo dobo. Redko se začnejo pred desetim letom starosti in čeprav se pojavijo pri obeh spolih, vidimo pri fantih hujše oblike aken. Najbolj mastna je koža tam, kjer je največ žlez lojnic to je obraz, ramenski obroč, hrbet in predel dekolteja. Ponavadi se stanje umiri med 20-30 letom, v redkih primerih pa ostajajo težave z mastno kožo tako rekoč celo življenje .
2) Nekaj dejavnikov vpliva na potek aken v puberteti in odrasli dobi. Mastenje kože se pojavi pod vplivom spolnih hormonov, ki se začnejo izločati in delovati v puberteti. Med njimi je za pojav aken najpomembnejši moški spolni hormon testosteron. Ta poveča izločanje loja v lojnicah, na površini koža prekomerno poroženeva in povzroči zamašitev izvodil žlez lojnic. Tu so potem udeležene še bakterije na koži, med katerimi sta za razvoj aken najpomembnejši Staphylococcus epidermidis in Propionibacterium acnes.Vsekakor pa je pomemben tudi vpliv dednosti, saj število in velikost lojnic v koži podedejemo. Vplivajo pa tudi letni časi, saj vemo, da se akne poleti spontano izboljšajo. Poslabša jih stres, saj stresni hormoni povečajo izločanje loja iz lojnic, tako se nam lasje čez noč zmastijo, ko smo v bolj stresnim obdobju. Veliko se je tudi že pisalo o vplivu prehrane na pojav aken, vendar za to ni znanstvenih dokazov. Nekateri strokovnjaki menijo, da ima lahko določen vpiv na poslabšanje kravje mleko.
3) Z rednim čiščenjem kože na obrazu, odstranimo vso nečistočo, odvečno maščobo in bakterije s kože. Zato svetujemo , da se s tem začne že zgodaj v puberteti, tako, da postane to navada, tako kot umivanje zob. Na očiščeno kožo nanesemo hidratantno kremo. Svetujemo tudi, da se večkrat na dan popivna z robčkom odvečna maščoba s kože obraza. Večkrat me sprašujejo najstnice kako je z nanašanjem pudra na aknasto kožo. Ker vem, da se temu ne bodo odpovedale, svetujem, da si izberejo puder, ki ne bo dodatno mastiv njihove kože in da si ga doma redno odstranjujejo.
4) Pri aknah najprej vidimo ogrce, ki jim strokovno rečemo komedoni. Ti so čepki sestavljeni iz mešanice zgoščenega loja, odmrlih celic in roževine v izvodilih žlez lojnic. Tak zaprt ogrc je bele barve.Ko se odpre, maščobne kisline v loju na zraku oksidirajo in potemnijo. Vidimo jih kot bele in črne pikice na koži. To je najosnovnejša oblika mozolja. Koža ima lesk, ker izloča preveč loja, ki ostaja na površini in daje koži masten videz.
5) Mozolji pa se lahko razširijo in segajo v globino , se med seboj združujejo v večje tvorbe, ki jih imenujemo ciste in nodusi. Tako obliko aken imenujemo cistične in zapuščajo brazgotine. v tem primeru je potreben obisk pri zdravniku in zdravljenje aken. Glede na stopnjo vnetja, se odločimo za vrsto zdravljenja .
6) Akne zdravimo sprva z lokalnimi pripravki, kar pomeni, da predpišemo losione za čiščenje kože z dodanim antibiotikom. Od krem, ki so trenutno na razpolago pri nas, se odločamo bodisi za kremo z dodano azelainsko kislino ali pa derivatom A vitamina . Kadar tudi to ni dovolj, da bi izboljšali stanje , kombiniramo z jemanjem antibiotika, ki ga predpišemo v povprečju za dva meseca. Pri dekletih se izboljša stanje s hormonsko terapijo, ki je hkrati tudi kontracepcijsko sredstvo. Za najhujše oblike aken, tiste, ki zapuščajo globoke brazgotine , pa je najuspešnjejše zdravljenje s preparatom vitamina A . Jemati ga je potrebno pol leta . Dekleta med jemanjem in še pol leta kasneje ne smejo zanositi.
7) Od kozmetičnih sredstev moramo izbirati take, ki ne vsebujejo raznih dodatkov, ki bi kožo dražili. Najbolje, da se posvetujemo v lekarni glede izbire. Seveda pa si nikoli ne praskamo ali stiskamo aken, ker s tem iztisnemo iz izvodila številne bakterije na površino kože , s čimer širimo vnetne spremembe po koži in seveda stanje še poslabšamo.
Dermatolog
Jadranka Korsika dr.med.