- 16.10.2019
- 08:20
Gonoreja
1. Kaj je gonoreja?
Gonoreja je spolno prenosljiva okužba, ki jo povzroča bakterija Neisseria gonorrhoeae.
2. Kako dobimo gonorejo?
Gonorejo lahko dobimo s spolnimi stiki z nekom, ki je okužen s to bakterijo.
Infekcija je pogostejša pri mladih ljudeh, pri moških, ki imajo spolne odnose z moškimi(MSM), pri tistih, ki pogosteje menjajo spolne partnerje in pri tistih, ki ne uporabljajo kondomov.
Tudi če ste že preboleli gonorejo, jo lahko ponovno dobite.
3. Kakšni so simptomi pri gonoreji?
Več kot 50% žensk in 10% moških nima nobenih simptomov pri okužbi z gonorejo. Okužba v zadnjiku (rektum) in žrelu ne daje sploh simptomov.
Najpogostejši znaki pri ženskah so:
- sprememba barve, vonja ali količina izcedka iz nožnice izven mesečne ali močnejše krvavitve
- bolečina ali nelagodje v spodnjem delu trebuha.
Najpogostejši znaki pri moških so:
- pekoče uriniranje
- gnojen, rumenkast izcedek iz sečnice
- bolečina ali nelagodje v modih
Se nadaljuje 11.11.2019.
4. Ali potrebujem kakšne teste?
- ja, bris iz sečnice je potreben za postavitev pravilne diagnoze. Dovolj zanesljiv je tudi vzorec sperme, medtem , ko je urin najmanj zanesljiv. Bris lahko vzamemo tudi iz grla in zadnjika,
- če domnevate, da ste bili v stiku z nekom, ki ima gonorejo ali znake kakšne druge infekcije v tem predelu, se obrnite na ambulanto, ki opravlja te teste,
- specialist dermatovenerolog vam bo odvzel bris iz sečnice oz pri ženskah tudi iz materičnega vratu in ga poslal v mikrobiološki inštitut, kjer bodo v laboratoriju testirali na bakterijo, ki povzroča gonorejo.
V kolikor ste imeli tudi oralne ali analne spolne odnose, potem opozorite na to zdravnika, da vam bo odvzel brise tudi iz teh mest.
Če je bila pri vas dokazana okužba z Neisserio gonorheae, morate biti testirani še na klamidijo, genitalne mikoplazme in opraviti krvne preiskave za HIV, sifilis in hepatitis C virus.
5. Kako zdravimo gonorejo?
- zelo pomembno je, da infekcijo zdravimo čim hitreje kot je mogoče, ker lahko nezdravljena povzroča komplikacije in resne zdravstvene težave.
- gonorejo zdravimo z enkratno dozo antibiotika, ki ga dobite v obliki injekcije v mišico. Poleg tega pa vam zdravnik predpiše še drug antibiotik v obliki tablet, ki ga zaužijete takoj še isti dan. Gonorejo žal ne moramo več pozdraviti samo z antibiotikom v tabletah.